Programma

2018.gada 6. oktobrī
 
9:00-10:00 Reģistrācija
10:00-10:10 Konferences atklāšana 
 
10:10-10:50 Pirmo attiecību ģenētika | Liene Korņejeva
Bērniņš ir piedzimis. Viņš skatās vecākos savām lielajām acīm un mēs turam gatavībā baltas papīra lapas, lai pierakstītu, kad, ko un kā viņš apgūs šajā pasaulē. Jo viņš ir tikko ieradies, viņš ir ceļa sākumā. Viņa dokumenti būs datēti ar šo dienu, viņa pieredze ir balta kā papīra lapa. Viņš ir  brīnišķīgi naivs un nepieredzējis.

Bet vai tiešām? Kādu ceļu mēs katrs esam nācis, lai nokļūtu šai pasaulē? Kad un kā veidojas pirmās attiecības katra cilvēka dzīvē? Un kāda loma šajā visā ir ģenētikai? Runāsim par pirmajām dienām un nedēļām – ne pēc dzimšanas, bet pirms tās.
10:50-11:30 Veselīga bērnu psihoemocionālā attīstība | Ņikita Bezborodovs
Dažkārt bērna uzvedība liek vecākiem uztraukties par divām lietām:

1. vai tas ir normāli, ka mans bērns tā uzvedas?
2. vai es spēšu no šī izkļūt, nepazaudējot veselo saprātu?
 
Lekcijā bērnu psihiatrs Ņikita Bezborodovs stāstīs par veselīgu bērnu psihoemocionālo attīstību dažādos vecumposmos un vecāku lomu šīs attīstības veicināšanā.
11:30-11:50 Kafijas pauze
 
11:50-12:50 Vecāku lomas attīstības posmi un kā tie veido labus vecākus | Elly Taylor (Austrālija)
The Stages of Parenthood and how they Lead to Good Parenting. Vai jūs zinājāt, ka ir attīstības posmi, kam iet caur visas mātes, tēvi un pāri? Un ka katrā no šiem posmiem ir gaidāmas pārmaiņas un izaicinājumi, kurus vecāki var izprast un pārvarēt? Šajā prezentācijā Austrālijas vecāku lomas eksperte un autore Elija Teilore (Elly Taylor) atklās, kādas ir pārmaiņas un problēmas katrā posmā, un kā jūs un jūsu partneris var tos vadīt tādos veidos, kas jūs kā pāri apvieno vairāk kā jebkad, lai kļūtu par plaukstošu ģimeni. *Lekcija angļu valodā ar tulkojumu latviešu valodā.
12:50-13:30 Vecāki un bērnu seksuālā izglītošana: viedokļi, pārliecības un zināšanas | Ieva Stokenberga
Kā vecāki jūtas, ko domā un kā rīkojas, kad saskaras ar mūsdienu sabiedrības gaidām – būt alfai un omegai savu bērnu dzīvē. Kāda ir mūsu gatavība un pārliecība runāt par tik svarīgu, personisku, un vienlaikus sarežģītu savas būtības sastāvdaļu kā seksualitāte, cik komfortabli ir runāt par jautājumiem, uz kuriem bieži vien paši neesam saņēmuši atbildes no saviem vecākiem. Ko Latvijas vecāki domā, kā jūtas, ko zina un ko nezina par seksualitāti un ar seksuālo veselību saistītiem jautājumiem. Pētīsim, kā mēs paši esam konstruējuši zināšanas par to, kā rodas bērni, ko drīkst un ko nedrīkst darīt, kad un ar ko var nodarboties ar seksu, un kā tas saistās ar mūsu gatavību izglītot, pasargāt un atbalstīt savu bērnu mūsdienu pasaulē ar tās izaicinājumiem.
13:30-14:30 Pusdienas
 
14:30-15:10 Vecāku loma citu lomu kontekstā | Reinis Upenieks
Kā vecāku loma sadzīvo ar citām dzīves lomām, piemēram, kā būt veiksmīgam darba pienākumu izpildē, uzturēt attiecības ar draugiem, atrast laiku vaļaspriekiem? Ja esi kļuvis par vecāku, vai maz iespējams no šīs lomas izkāpt?
15:10-16:10 Dāvana otrā cilvēkā. Ķermenis kā spēka avots ģimenes attiecībās | Barbara Walcher (Itālija)
Brīdī, kad bērns mudina pāri kļūt par vecākiem, viņi attopas veselā izaicinošu emociju jūrā. Tās ir dažādas izjūtas, sākot no laimes un prieka līdz pat bailēm un nedrošībai. Tas atspoguļojas arī savstarpējās attiecībās pārī un ģimenē. Reizēm nav skaidrs, vai vecāku un mazuļa vajadzības tiešām ir konfliktējošas?Jaundzimusī ģimenes sistēma prasa, lai notiktu pārorientēšanās dažādos līmeņos. Šajā brīdī ķermenis var kļūt par vērtīgu orientēšanās barometru, lai kopā būšana ģimenes ikdienā kļūst bagātinoša, un vienlaikus ir iespējama gan individuāla, gan ģimenes izaugsme.    *Lekcija vācu valodā ar tulkojumu latviešu valodā.
 16:10-16:30 Kafijas pauze 
 
16:30-17:10 Dzīvot kopā ar (nevis – dēļ) bērniem | Martin Georg Hirschbühl (Vācija/Latvija)
Būt par vecākiem mūsdienās nav viegli, īpaši, ja iekšēji šai lomai uzstādītas augstas prasības. Piemēram, sastrēgumā nogādāt bērnu uz stadionu, kur treniņā ar sajūsmu atbalstīt viņa futbola spēli. Pēc tam atpakaļ, paēst un vairākas stundas sēdēt blakus pie mājas darbu pildīšanas. Kā tikt laukā no šīs situācijas, lai vecāki nebūtu tik pārslogoti, un bērni augtu par patstāvīgiem, draudzīgiem un izturīgiem cilvēkiem? Tā ir dzīve, kas dažās jomās vairāk līdzinās dzīvei komūnā nevis modernajā ģimenē. Pastāstīšu, kā dažādos bērna vecumos varētu izskatīties vecāku – bērnu sadarbības modeļi. Ko bērni var pienest ģimenes dzīvē, saglabājot savu bērna lomu, un vienlaikus iemācoties svarīgas lietas savai dzīvei?   *Lekcija angļu valodā ar tulkojumu latviešu valodā.
17:10-17:50 Kad iekšējais bērns satiek reālo bērnu | Vita Kalniņa
 Nereti arī vecāki, kas cenšas būt iejūtīgi, lasa un interesējas par bērnu audzināšanu, apmeklē dažādas nodarbības, mēdz dažādās situācijās ar bērnu piedzīvot spēcīgas emocijas, kas traucē realizēt visu apgūto. Dusmas, aizvainojums, izmisums un bezpalīdzība ir biežākās no tām. Savā ziņā var šķist, ka šajos brīžos satiekas divi bērni – viens maza cilvēka, bet otrs pieaugušā ķermenī. Mazā bērna spēcīgās izjūtas, kas neguvušas pienācīgu atbalstu un sapratni savulaik no vecākiem vai citiem aprūpētājiem, atkal atdzimst no jauna, satiekoties ar savu bērnu, kurš ir līdzīgā vecumā vai līdzīgā situācijā. Pastāstīšu, kā tas notiek un kādas ir palīdzības iespējas. 
17:50-18:00 Konferences noslēgums
 
*Lekcijām svešvalodās tiks nodrošināts tulkojums